Yapracık Odtü Sitesi


10-B Blok Çatısı

Kutay Kence

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
  • İleti: 108
: Ekim 24, 2018, 01:09:38 ös
<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />2014 gt3 0 60<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />


Kutay Kence

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
  • İleti: 108
Yanıtla #1 : Ekim 24, 2018, 01:38:10 ös
Fotoğraf 1-2: Çatının, daire tavanının dış uzantısı ile birleşme yeri. Birleşme yeri tüm blok çatısı boyunca dış cephe silikonu uygulanmış. Çatı sacında görülen paslı alanlar su sızdığı anlaşılabilmektedir.
Fotoğraf 3-4: Çatı ile su oluğunun birleştiği yer. Daireye su sızdığı için inşaat şirketi çalışanlarına yapılan şikayet üzerine, bu birleşme yerinden su girdiği saptanıp, dış cephe silikonu uygulanmıştır. Su oluğunun içinde görülen kum, taş ve badana döküntülerine dikkat ediniz.
Fotoğraf 5-6-7: Çatı sacının birleşme noktalarından su aldığı saptanıp, çözüm olarak uygulanmış dış cephe silikonu.
Fotoğraf 8: Mevcut çevre koşullarında 1-2 sene gibi kısa bir sürede köşeleri ufalanarak su almaya başlayan, baca boyunca yalıtımlarının durumuna göre dairelere su sızmasına neden olan bacaya dış cephe silikonu uygulaması. Çatıdaki tüm bacalarda, değişen yoğunluklarda bu uygulama mevcuttur.
Fotoğraf 9-10-11-12: Çatıdaki baca şapkalarının boyası sökülmüş, yağış ve rüzgarla ufalanmaya başlamıştır. Bloğun yağmur oluklarını dolduran kum, taş vs. baca şapkalarından ve bacalardan gelmektedir.


Kutay Kence

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
  • İleti: 108
Yanıtla #2 : Ekim 24, 2018, 04:45:51 ös
Kat Mülkiyeti Kanunu 4. Maddesine göre çatılar ve bacalar ortak alan olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla 10-B Blok çatısında, muhtemelen diğer bloklarında çatılarında yapılmış bu eksik ve ayıplı işlerin giderilmesi ile ilgilenmek site yönetimimizin yetki ve sorumluluğundadır. 10- B Blok'ta gerek bloğun ortak alanlarına gerekse bazı dairelere inşaat sürecinden bu yana su sızıntısı olduğu saptanabilir. Bu duruma yönelik mevsimlik ömrü bulunan dış cephe silikonu ile yapılmış müdehaleler baştan savma ve geçiştirmeye yönelik girişimlerdir, kalıcı ve anlamlı bir çözüm olarak düşünülemezler. Teslim alınalı üç seneyi bulmamış sitemiz yapılarında, çatıların bir iki senede bir onarım gerektirecek olması kabul edilebilecek gibi değildir. Bu konudaki gözlemlerimi ve endişelerimi Emlak Yönetimi eski yöneticisi Mustafa Akyüzlü'ye bildirmiştim. Emlak Yönetim eski yöneticisi ve sitemiz sakinlerinlerinden Mustafa Akyüzlü'nün sitedeki ortak alanlarda yapılan işlerin şartnamelere uygun bir biçimde düzeltilmesi için hazırladığı ve TOKİ'ye ilettiği dilekçeye çatıların ve bacaların durumunu da eklemişti. O dönemden bu yana çatılar ve bacalardaki sorunların kalıcı ve anlamlı bir biçimde giderilmesine yönelik bir girişim gözlemedim. Söz konusu dilekçe tarih, sayı sıra numarası ile birlikte tartışma platformumuzun belgeler bölümünde paylaşılabilirse sevinirim. Böylece süreçleri hep birlikte takip edebiliriz.

10-B Blok çatısında ve sitemizdeki diğer blokların çatılarında inceleme yapılmalı ya da yaptırılmalı, buna bağlı olarak yasal yollara başvurulmalıdır. Daire teslimlerinin üzerinden geçen 3 yıla yaklaşan süre zarfında müteahhit şirketin sitenin ortak alanlarında yaptığı işler ve işlerin icrası sözlü, yazılı ya da TOKİ üzerinden yapılan başvuruların ciddiye alınmadığına ve yaptırım gücünün olmadığına kanıt niteliğindedir.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2018, 02:19:10 ös Gönderen: Kutay Kence »


Kutay Kence

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
  • İleti: 108
Yanıtla #3 : Ekim 25, 2018, 02:00:38 ös
<br /><br /><br /><br />

Gece boyunca süren, mevsimin ilk uzun yağışının ardından üst kattaki odanın içinden geçen baca tavanla birleştiği yerden su almaya başladı. Baca ve çevresindeki sac birleşme yerleri bolca "en kalitelisinden" dış cephe silikonu boca edilerek sıvanmıştı. Dış cephe silikonu uygulamasının ömrü düşündüğümden de kısa oldu. Bir an önce bu ve benzeri konular saptanarak müteselsil sorumlu TOKİ'ye tazminat davası açılmasını, bunun için gerekli yasal danışmanlığın alınması önerimi tekrarlıyorum. TOKİ inşaat firmasına masraflarını rücu etsin. Biz de inşaat firmasıyla boşu boşuna muhatap olmayalım.

<br /><br /><br /><br />

Yatak odasındaki baca tavan birleşme noktasında az önce farkettiğim yeni su sızıntısı, geçen sene buradan su sızmamıştı, bu bacaya uygulanan DCS (Dış Cephe Silikonu) miadını doldurmuş olmalı.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2018, 02:16:20 ös Gönderen: Kutay Kence »